SAPPHIRE 530 SUNDECK - motorówka trident boats 3

TRIDENT-BOATS – łodzie motorowe

Na co zwrócić uwagę kupując motorówkę?

Polacy coraz częściej decydują się na spędzanie urlopu na wodzie. Już nie tylko Mazury przyciągają motorowodniaków. Jedną z naszych ulubionych wakacyjnych destynacji od kilku lat pozostają Bałkany – zwłaszcza Chorwacja i Czarnogóra – oraz Włochy i Grecja. Zastanówmy się jednak, jakie formalności należy uzyskać, aby legalnie posiadać i używać łodzi motorowej.

Uprawnienia do prowadzenia motorówki

Jeśli chcemy prowadzić jacht żaglowy, a nie mamy patentu, to polskie przepisy pozwalają na pływanie po wodach śródlądowych takimi jednostkami o długości kadłuba do 7,5 metra. W przypadku motorówek, które polskie prawo nazywa „jachtami motorowymi„, nie trzeba uprawnień, o ile porusza się jednostkami o mocy silnika poniżej 10 kW (13,6 KM). Dopuszczalne jest też kierowanie mocniejszymi motorówkami (nawet o mocy 75 kW). Jednak w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość maksymalna musi być ograniczona 15 km/h.

W przypadku motorówek dłuższych i o większej mocy silnika potrzebne będą stosowne uprawnienia, czyli Patent Sternika Motorowodnego.

Jaki rodzaj motorówki wybrać?

Gdy kwestię uzyskiwania pozwoleń mamy już załatwioną, należy przejść do kolejnej bardzo istotnej rzeczy, jaką jest ustalenie, jaki rodzaj łodzi motorowej nas interesuje. Do wyboru mamy łodzie do wędkowania, łodzie motorowe z otwartym pokładem, motorówki z zamkniętą kabiną. 

Łódź motorowa (motorówka)

Łodzie motorowe mają zazwyczaj wewnętrzną, zamykaną kabinę, kambuz i łazienkę, dzięki czemu będziesz mógł spędzić na morzu nawet kilka dni. Są idealne do wspólnej zabawy na wodzie, zwykłej szybkiej jazdy i uprawiania sportów wodnych takich jak na przykład narty wodnewakeboard, a nawet do małego wędkowania. Ten typ łodzi jest zarówno zwrotny, jak i komfortowy i stabilny.

Ponton RIB

Ten ponton z silnikiem zaburtowym lub pokładowym jest bardzo popularny w sportach wodnych, takich jak wakeboarding czy nawet jazda na nartach wodnych. Na niej niestety nie przenocujesz, ale doskonale sprawdzi się on na jednodniową wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Zabierz koniecznie jakiś prowiant (lub zaplanuj przystanek na posiłek w restauracji) i krem przeciwsłoneczny (lub upewnij się, że ponton ma bimini, czyli daszek przeciwsłoneczny).

Luksusowy jacht motorowy

Ten luksusowy typ łodzi motorowych ma wszystkie niezbędne udogodnienia, aby spędzić dłuższy pobyt na morzu w jak największej wygodzie. Te duże jachty motorowe będą Ci odpowiadać, jeśli chcesz odpocząć od tłumów, czuć się jak u siebie w domu i móc nie martwić się o żadne szczegóły Twojego pobytu wakacyjnego. Jeśli szukasz odpowiednika wakacji all inclusive, tylko zamiast w hotelu z basenem właśnie na pięknym jachcie ze wszystkimi udogodnieniami, to będzie dla Ciebie świetne rozwiązanie.

YOU MAY ALSO LIKE